nowy obrazek wyrozniajacy

Podsumowanie roku 2018

Podziel się ze znajomymi

Zbliża się koniec roku 2018, dlatego chciałem podobnie jak rok temu, podzielić się z moimi czytelnikami tym wszystkim co udało mi się osiągnąć. Zdecydowanie, ten rok był zupełnie inny od poprzedniego. Co nie znaczy, że nic się nie działo.

 

Obrona inż.

Rok zaczął się od domknięcia pierwszego stopnia studiów. W styczniu mój projekt, czyli aplikacja webowa do zarządzania zadaniami pisana w AngularJS była już gotowa. 8 lutego przyszedł czas obrony. Studia pierwszego stopnia zakończyłem na ocenę 4.5.

Po ponad miesiącu ferii rozpocząłem drugi stopień studiów informatycznych.

 

Praca zdalna

Podczas moich ferii, skontaktował się ze mną mój obecny szef z propozycją pracy zdalnej. Było to dla mnie duże zaskoczenie, bo praktycznie chwile po obronie inżyniera dostałem propozycje pracy w zawodzie, dodatkowo pracy zdalnej.

Zostałem zauważony dzięki blogowi oraz zwycięstwu w konkursie DajSięPoznać 2017. Przyjąłem ofertę pracy i w ten sposób zostałem programistą aplikacji webowych.

Początkowo cieżko było się przyzwyczaić do pracy w domu, chociaż w latach ubiegłych dużo siedziałem nad prywatnymi projektami. Mimo to, praca wymogła na mnie wyrobienie w sobie kilku nawyków:

 • Organizacji grafiku pracy,
 • Pomiaru czasu pracy,
 • Komunikowania się z szefem drogą elektroniczną: Slack, Hangouts, Email

Dzięki tej pracy w przeciągu 10 miesięcy bardzo wiele zyskałem:

 • Poprawiła się jakość pisanego przeze mnie kodu,
 • Poznałem wiele przydatnych narzędzi i rozwiązań,
 • Miałem możliwość przerobienia wielu kursów, o których za chwile napisze więcej.

 

Nauka

Jak już wspomniałem wcześniej, rok 2018 był dla mnie przede wszystkim rokiem nauki. Na potrzeby pracy zdalnej przerobiłem kursy:

 • Angular
 • Vue.JS
 • jQuery
 • CSS

Naukę Angulara zacząłem jeszcze przed podjęciem pracy. W ten sposób, chciałem wykorzystać czas wolny jaki miałem po obronie.

Kurs Vue.JS był dla mnie czymś wyjątkowym, bo nauka tego frameworks była jednym z planów na 2018 rok.

Pozostałe kursy miały na celu usystematyzowanie wiedzy jaką posiadałem dotychczas.

Dodatkowo po tegorocznych wakacjach przysiadłem do kursu Reacta. Pomyślałem, że dobrze by było umieć napisać prostą aplikację w tej bibliotece. Aktualnie jestem w trakcie realizowania tego kursu.

W ostatnich miesiącach zapoznawałem się z Firebasem. Technologia ta daje bardzo wiele możliwości i ułatwia życie osobom zajmującym się na co dzień frontendem.

 

Blog

Na początku lutego, czyli podczas moich ferii zająłem się zmianą wyglądu bloga. Teraz prezentuję się zdecydowanie lepiej niż w poprzedniej wersji, jest prosty i przejrzysty.

blog-2

W tym roku na moim blogu powstało 12 wpisów, mniej niż w poprzednim. Spowodowane było to tym, że przez ostatnie miesiące zdecydowanie skupiłem się na poznawaniu nowych technologii, z czego jestem zadowolony, bo udało się zaznajomić z wieloma ciekawymi narzędziami.

Statystyki

statystyki_2018

Łącznie w tym roku bloga odwiedziło ponad 4 tysiące użytkowników, generując blisko 12 tysięcy odsłon. Pisząc poprzednie podsumowanie liczby te były trochę większe, ale cieszy mnie, że nadal są osoby, które odwiedzają mojego bloga. To zawsze daje kopa do dalszego działania i rozwijania się w różnych dziedzinach.

 

Projekty

Quizomania to projekt, który początkowo był prostą aplikacją do nauki pytań zamkniętych dla mojej dziewczyny. Jednak, po zdaniu egzaminu postanowiłem rozwinąć projekt, tak aby inni uczniowie i studenci mogli z niego korzystać do nauki. Wszystko w myśl słów by nauka stała się przyjemniejsza.

TDApp to aplikacja typu ToDo, która powstała, kiedy zacząłem poznawać Firebase. Projekt ten został utworzony w Angular 6.

 

Rok 2019

Przyszedł czas na spojrzenie w przyszłość i określenie tego co będę chciał zrealizować w nowym roku. Do napisania podsumowania tego roku zbierałem się od dłuższego czasu, zastanawiając się co udało się zrobić w 2018, a czego nie udało się dokończyć.

Z moich przemyśleń wniosek był tylko jeden mam za dużo rozpoczętych projektów, dlatego postanowiłem, że w tym roku skupię się na tym by po domykać to co nie udało się skończyć dotychczas.

Swój rok 2019 podzieliłem na dwie niemalże równe części. Końcem pierwszej części będzie moja obrona pracy magisterskiej. Zatem, w pierwszej części roku będę głównie skupiał się na zakończeniu studiów oraz pracy zdalnej, w wolnych chwilach pisząc wpisy na bloga i rozwijając prywatne projekty, o których wcześniej wspominałem.

W drugiej części roku chciałbym połączyć pracę zdalną z systematycznym prowadzeniem bloga. Dodatkowo, chciałbym wtedy dokończyć otwarte projekty. A jeśli, czas pozwoli ruszyć z kolejnymi kursami, które już mam upatrzone na Udemy.

 

Słowem zakończenia…

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w 2018 roku działo się mniej niż w poprzednim. Jednak to tylko złudne wrażenie, bo ilość poznanych technologii ciągle wywołuje uśmiech na moich ustach. Przygotowując się do napisania tego wpisu doszedłem do wniosku, że mam za wiele rzeczy rozpoczętych i, że przyszedł czas by zabrać się za ich dokończenie.

Dlatego, w pierwszym miesiącu nowego roku postanowiłem dokończyć prowadzony cykl wpisów z AngularJS. Tak by w kolejnych miesiącach móc przystąpić do opisywania zdobytej wiedzy w poprzednim roku.

Lubię kończyć to co zaczynam, bo dzięki temu uwalniam umysł od myślenia o tym. Często jednak miałem tak, że rozpoczynałem projekt, a z braku czasu został on porzucany i zalegał. Zdarzało się, że w myślach wracałem do tych projektów i zastanawiałem się jak mógłbym wykonać daną funkcjonalność.

Mówiąc najprościej, nadchodzące miesiące poświęcę na dokończenie rozpoczętych projektów i rozwój poznanych technologii w roku ubiegłym.

2 thoughts on “Podsumowanie roku 2018

 1. Cześć Mariusz! Powodzenia w realizacji planów i wytrwałości w zamykaniu spraw.
  Dla mnie zawsze problemem była ilość jednoczesnych projektów, nad którymi chciałbym pracować i fakt, że wielu z nich nie udawało mi się doprowadzić do końca. Dzięki blogowi udało mi się trochę to zminimalizować – staram się łączyć realizację niektórych projektów ze wpisami o podobnej tematyce. Dzięki temu, nawet jeżeli sam projekt nie przyniesie takich rezultatów, jakie bym oczekiwał, to i tak zazwyczaj mam dobry materiał na wpis.

  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
  Pozdrawiam Tomek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *