Pliki zawsze ze mną

Podziel się ze znajomymi

Ostatnim czasem wspominałem o sposobie przechowywania plików nad którymi obecnie pracuję na moim laptopie. Dziś przyszedł czas podzielić się z wami o mojej prywatnej chmurze. W sposobie działania przypomina popularne usługi typu Dropbox, OneDrive czy iCloud Drive, a aplikacje mobilne umożliwiają przeglądanie zgromadzonych plików z każdego miejsca na świecie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wszystkie pliki znajdują się na moich prywatnych dyskach, które znajdują się w domu. Zatem pomijamy wysyłanie danych w świat. Ale to tylko jedna z zalet. Zacznijmy jednak od początku.

 

Urządzenie

Z jakiego korzystam to QNAP TS-212P, jest to niskobudżetowy produkt, kierowany dla prywatnych osób. Urządzenie to jest typu NAS (Network Attached Storage – technologia umożliwiająca podłączenie pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej). Jego specyfikacja techniczna nie powala, ale jest wystarczająca dla osób rozpoczynających przygodę z tego typu urządzeniami. Procesor w jaki zostało wyposażone urządzenie to Marvell 6282 1.6GHz, do tego posiada 512MB DDR3 RAM oraz urządzeniu to potrafi obsłużyć do 16TB na jednym dysku. Warto również wspomnieć, że jest to urządzenie, które posiada dwa złącza SATA, co jest równoznaczne z możliwością podłączenia maksymalnie 2 dysków 3,5′ oraz wsparcie Raid 0 oraz Raid 1. Według specyfikacji producenta urządzenie to po podłączeniu dwóch dysków 500GB w czasie wykonywania operacji pobiera 13W, zakładając, że taki pobór jest stały (jest to niemożliwe) oraz średni koszt 1W = 0.6731, to roczny koszt zużycia prądu wynosi 76,65 zł, zatem jest to mniejszy koszt niż subskrypcja usług tego typu. System, który jest na tym urządzeniu to firmowy QTS (stworzony przez firmę QNAP), to ten system daje te wszystkie możliwości o których za chwilę wspomnę.

 

Możliwości

Obsługiwane protokoły

System ten obsługuje wiele znanych protokołów takich jak SMB, AFP, NFS, FTP oraz wsparcie tych protokołów z certyfikatem ssl, który można zakupić na 38 miesięcy za 180 zł. Wspierane protokoły umożliwią pracę z urządzeniem na każdym systemie nie zależnie czy korzystamy z Windowsa, Linuxa czy macOSa.

 

Kopie zapasowe

Podobno informatycy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy dopiero zaczną robić kopie zapasowe. Urządzenie to umożliwia również robienie kopi zapasowej, wspierając TimeMachine, RSync. Jest to przydatne jak dla mnie w chwili, gdy pozbyłem się pliku z dysku, a jeszcze na chwilę go potrzebuję, wtedy właśnie sięgam do archiwum na moim nasie i bez problemowo przeglądam oś czasu w poszukiwaniu interesującego mnie pliku.

 

Raid

Jak już wspomniałem wcześniej pisząc o urządzeniu, mamy możliwość konfiguracji Raid 0 oraz Raid 1, jeśli mamy podpięte oba dyski. Raid 0 to sposób działania dysków, który sumuje dostępną przestrzeń obu dysków, natomiast Raid 1 to tak zwane lustrzane odbicie, wtedy na drugim dysku tworzona jest kopia z dysku pierwszego, przydatne w chwili, gdy jeden z dysków odmówi posłuszeństwa.

 

DLNA

Serwer DLNA (Digital Living Network Alliance) to udostępnianie multimediów innym urządzeniom, np. telefonom komórkowym czy tabletom. Po włączeniu tego serwera oraz skonfigurowaniu aplikacji QPhoto, QMusic czy QVideo tworzona jest biblioteka danych, która działa bardzo szybko. Przykładowo podczas tworzenia biblioteki zdjęć tworzone są miniatury zdjęć. QPhoto po uruchomieniu na telefonie przy sieci LTE potrafi w ciągu maksymalnie sekund ładować zdjęcia zrobione lustrzanką, które zajmują po ok. 10MB. Strumieniowanie muzyki, również działa bardzo szybko. Co do aplikacji QVideo nie mam informacji ponieważ, z niej nie korzystam.

 

Usługa MyQnapCloud

Usługa ta umożliwia nam łączenie się z naszym serwerem z dowolnego miejsca na świecie. Łączymy się poprzez stworzoną przez nas subdomene w domenie myqnapcloud.com. Do tego mamy możliwość skonfigurowania, które usługi mają mieć możliwość łączenia się przez tą metodę. Również dzięki tej usłudze możemy bez żadnych konfiguracji dostać się do naszych zasobów przez przeglądarkę internetową wpisując naszą subdomene, np. kiedy potrzebujemy jakiegoś pliku będąc u znajomego.

 

Aplikacje

QNAP udostępnia nam centrum aplikacji z którego możemy instalować różne rozszerzenia dla naszego serwera. Dla tego modelu możemy zainstalować np. serwer Plexa, jre(maszynę uruchamiającą programy javowe), wordpressa, serwer node.js, serwer tomcata, serwer Perla, serwer Python3 i wiele innych mniejszych lub większych usług.

 

Inne

Urządzenie to daje jeszcze wiele innych opcji takich jak włączenie serwera www oraz włączenie bazy mysql. Zatem jeśli ktoś potrzebuje postawić stronę to jest to możliwe. Również jest opcja połączenia NASa z VPSem. System ten posiada wbudowanego antywirusa, który daje możliwość zaplanowania cyklicznego skanowania całej przestrzeni. Kolejną z usług jest Syslog, czyli zapisywanie wszelakich zdarzeni do pliku. Istnieje również obsługa serwera iTunes, aby nasz odtwarzacz od Apple widział muzykę bezpośrednio z serwera. Warto też wspomnieć o obsłudze Telneta oraz SSH.

 

Podsumowanie

Urządzenie z taką specyfikacją jest dla niewymagających użytkowników. Wyższe modele oferują jeszcze więcej ciekawych rozwiązań np. dwa systemu działające obok siebie równocześnie QTS oraz wybrana dystrybucja Linuxa, a to daje nieograniczone możliwości rozbudowy usług. Korzystam z tego urządzenia już ok. 2 lata. Ma bardzo wiele zalet, ale zacznę od jego wady. Wadą jest fakt, że aby móc skorzystać z jego zasobów musi być prąd oraz internet (czasem się zdarza, że czegoś braknie). W sumie to chyba wszystkie większe wady. Przechodząc do zalet, gromadzone dane są na naszych dyskach, aplikacje multimedialne np. QPhoto umożliwiają szybkie przeglądanie materiałów oraz zarządzanie nimi, dostęp z dowolnego miejsca na świecie, możliwość tworzenia kopii zapasowej swojego komputera oraz działanie w trybie Raid 1. To nie wszystkie zalety tego urządzenia, a jedynie te które uważam za najważniejsze.

Pozdrawiam

sirmarbug

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *