Zarządzanie projektem

Podziel się ze znajomymi

Dziś środa, zatem czas na wpis, mniej związany z konkursem, a bardziej z projektami, zarówno tymi wykonanymi, wykonywanymi, jak i w przyszłości do wykonania. Zbiorę tu swoje przemyślenia na temat zarządzania projektem od początkowych faz aż do rozpisywania zadań i wykonywania czynności. Dlaczego ważne jest rozpisywanie wszystkiego i notowanie wszelakich pomysłów? Zdarzyło Ci się że obudziłeś się z jakimś „genialnym” pomysłem, ale chwilę później zapomniałeś co to była za myśl? Też tak miałem i tu masz odpowiedź, dlaczego tak ważne jest spisywanie wszystkich swoich myśli.

Do zarządzania swoimi projektami programistycznymi korzystam z platformy https://trello.com. Sposób działania tej strony do zarządzania projektami to tak zwany Kanban, czyli w uproszczeniu dzielimy zadania na kilka kategorii typu Do wykonaniaObecnie wykonywaneWykonane, itp. Początkowo taki zestaw list wystarczy do realizacji określonych projektów, a z czasem sam zaczniesz dodawać kolejne listy, które będą wynikały z potrzeb.

 

Powyżej przedstawiłem projekt konkursowy, rozpisany od początkowych kroków typu Gracz reprezentowany przez żółte koło, to zadanie znajduję się już w liście Wykonane, ponieważ zostało to już zaimplementowane w kodzie UWara, po bardziej skompilowane, wymagające dodatkowych pod zadań jak np. Kamera podążająca za graczem.

Jak widzicie już jakąś cząstkę projektu mam zrobioną, możecie wyczekiwać nowych wpisów związanych z projektem i mogę was zapewnić, każdy kolejny wpis będzie już coraz bardziej ciekawszy, powoli gra zaczyna żyć.

Ale już wracając do dzisiejszego tematu, właśnie w taki sposób pracuję. Tworząc trzy podstawowe listy Do wykonaniaWykonywaneWykonane (nazwa list nie jest przypadkowa). Jak wspomniałem wcześniej z czasem pojawi się potrzeba dodania nowych list, tak było i w przypadku tego projektu, jedno z zadań zostało zawieszone i dlatego trafiło do specjalnej listy Pomysły zawieszone.

Staram się zawsze pracując nad projektem mieć uruchomione Trello i koordynować swoją pracę za pomocą określonych wcześniej zadań. Pomaga to również w skupianiu się nad jednym określonym problemem. Podając przykład, teraz będę zajmował się Menu startowym, w chwili, kiedy będę rozwiązywał ten problem zadanie przeniosę do listy Wykonywane i wtedy całą swoją uwagę skupię właśnie na tym zadaniu, a nie dodatkowo na obsłudze zooma. Po wykonaniu zadania przeciągam je do listy Wykonane oraz przypomina mi to, aby zrobić commita na serwer GitHuba, tak aby w razie jakiś problemów nie utracić ostatniej wersji jaką stworzyłem.

Możecie zapytać „Mariusz dlaczego wybrałeś fioletowe tło?!” Ponieważ moje katalogi w Finderze, zakładki w Notatniku czy właśnie projekty w Trello, podzielone są na 4 kolory: czerwony – prywatne, niebieski – studia, zielony – zlecenia i fioletowy – programowanie, ale o tym dokładniej opiszę w przyszłym tygodniu.

 

Podsumowanie

Zarządzanie projektem jest bardzo ważne. Ułatwia kontrolę nad tym co już zrobione, co jest do poprawienia. W chwili natłoku myśli, pozwala spisać je wszystkie w jednym miejscu, a później przeselekcjonować odpowiednio. Przede wszystkim odciąża nasz umysł od zapamiętywania tych wszystkich rzeczy. Odpowiedni sposób zarządzania poprawia naszą kreatywność, a to przekłada się na jakość naszego kodu.

Dlatego moim zdaniem, warto poświęcić, tych kilka chwil na stworzenie takiej listy zadań dla danego projektu, by w późniejszych etapach móc się skupić już tylko na kodzie, a nie dodatkowo zastanawiać się co jeszcze powodowało błędy, które kiedyś przypadkiem zauważyliśmy.

Podziękowania dla @cighy za dzisiejszą motywację.

 

Pozdrawiam,

sirmarbug

2 thoughts on “Zarządzanie projektem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *