Organizacja pracy na komputerze

Podziel się ze znajomymi

Dziś kontynuując cykl wpisów związanych z organizacją pracy, postanowiłem napisać o moim sposobie przechowywania plików na komputerze roboczym. Komputer na którym pracuję najczęściej to Macbook Air 11,6′ Mid 2012. Jako student za jego główną zaletę uważam wagę, ponieważ każdego dnia towarzyszy mi, gdy jestem na uczelni. Dlaczego swój podstawowy komputer nazwałem „roboczym”? Ponieważ na nim wykonuje wszelakie operacje na plikach, zaś ich magazynowaniem zajmuję się mój NAS (o którym kilka słów wspomnę za tydzień).

Przechodząc już do dzisiejszego tematu. macOS to system wywodzący się z rodziny UNIXów, podobnie jak Linux, który ma odmienny sposób organizacji plików niż system operacyjny firmy Microsoft. Zacznijmy od tego, że Finder (odpowiednik Exploratora plików z Windowsa), umożliwia tagowanie kolorami, każdego pliku oraz katalogu. W wypracowanym przeze mnie systemie zarządzania plikami, posiadam cztery tagi odnoszące się do tego czym zajmuję się na codzień.

Pierwszy z nich to tag czerwony odpowiedzialny za pliki prywatne, znajdują się tam ważne dla mnie dokumenty takie jak CV itp..

Kolejny tag jest koloru zielonego i w nim przechowuję wszystkie pliki związane z pracą np. dla danego projektu zbieram pliki graficzne, które chce później wykorzystać w nim.

Tag niebieski związany jest ze wszystkimi moimi plikami powiązanymi z uczelnią. Materiały, które przygotowałem sam jak i inne materiały pomagające w nauce.

Ostatnim z moich tagów jest fioletowy, oznaczający programowanie (tu najwięcej się dzieje), w tym katalogu przechowuję wszystkie swoje kody java, html, css, js, node.js i inne.

Katalog Programowanie zawiera w sobie katalogi odpowiadające technologiom, w których pracuję. W katalogu Dokumentacja przechowuję materiały związane z programowaniem np. książki czy poradniki.

W głównym katalogu domowym mam również jeszcze jeden niestandardowy katalog Książki, tam przechowuję moją „małą” biblioteczkę ebooków, które czytam na Amazon Kindle Touch 8.

 

Podsumowanie

Być może zastanawiasz się po co pojawił się taki wpis jak ten? Ale jest wiele osób, które nie wiedzą w jaki sposób organizować swoją pracę na komputerze. Tak aby nie było potrzeby tracenia czasu, na szukaniu pliku, z którego korzystaliśmy kilka dni temu. Użytkownicy komputerów często nie zwracają na to uwagi i po kilku tygodniach, dochodzą do sytuacji, że gubią się sami w swoich plikach. Porządek na komputerze daje wiele korzyści poczynając od estetyki kończąc na samym działaniu systemu.

Pozdrawiam,

sirmarbug

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *