sposoby na inspirację

Sposoby na inspirację

Podziel się ze znajomymi

W tym wpisie, postanowiłem przedstawić narzędzia z jakich korzystam przy szukaniu inspiracji do tworzenia kolejnych projektów. Staram się, aby każdy projekt nad którym pracuję wyglądał dobrze i czytelnie dla każdego użytkownika. Czy miałeś kiedykolwiek sytuację, kiedy pojawił się pomysł na ciekawą aplikację, ale brakowało Ci wizji jej interfejsu? Nie martw się, to normalne, też często tak miewam. Wtedy właśnie poszukuję inspiracji w Internecie.

Czy inspiracja to coś złego?

Pojawia się takie pytanie, chwilę po tym jak uświadamiamy sobie, że robimy coś podobnego do tego co ktoś już zrobił. Otóż nie jest to nic złego, bo przecież mając przed oczami obraz Leonardo da Vinciego Damy z gronostajem nie utworzymy idealnie takiego samego obrazu, a jedynie podobny, raz lepszy, innym razem gorszy obraz.

Tak samo ma się rzecz z projektowaniem interfejsów. Czerpiemy inspirację z wielu źródeł, niejednokrotnie jest to motywacja do ukończenia projektu, bo przecież projekt wykonany w Bootstrapie nie zwali nikogo z nóg, ani nie zachęci do dalszej pracy nad nim.

Inspirujące narzędzia

Napisałem już dość wiele słów o samej inspiracji, przyszedł zatem czas podzielić się narzędziami z jakich korzystam w poszukiwaniu nowych inspiracji do pracy. To kilka serwisów, które umożliwiają przeglądanie prac innych oraz umieszczanie swoich. Niektóre wymagają posiadania konta, inne umożliwiają przeglądanie zawartości jako gość.

Pinterest

To od tej strony zaczynałem poszukiwania inspiracji do projektów uczelnianych. Po przejściu przez proces rejestracji, dostajemy możliwość poszukiwania nie tylko inspiracji związanych z tworzonym projektem, ale również z wieloma innymi aspektami np. możemy znaleźć aranżacje pokojów. Dodatkowo, mamy możliwość tworzenia tablic i przypiswania im znalezionych pinów. Poniżej przedstawiam wynik wyszukiwania dla frazy website design inspiration.

inspiracje - pinterest

 

Dribbble

To narzędzie przeznaczone głównie dla projektantów interfejsów graficznych. Przez ostatnie lata dzięki rosnącej liczbie użytkowników, miejsce to stało się kopalnią inspiracji. Do samego przeglądania wstawionych pozycji przez innych, wystarczy wejść na stronę Dribbble. Po zalogowaniu się, mamy dodatkowe możliwości takie jak obserwowanie wybranych użytkowników, których prace przypadły nam do gustu, wyszukiwanie innych twórców na podstawie wcześniej polubionych, a także dodawanie znajomych i przeglądanie polubionych przez nich prac.

Inspiracje - dribbble

 

Awwwards

Kolejne miejsce w sieci, gdzie nasza inspiracja może zostać zaspokojona. To zupełnie inny system niż powyżej opisane. Awwwards to organizacja zajmująca się projektowaniem stron internetowych. Jej celem jest rozpoznawanie i promowanie twórców. Co roku organizowany jest konkurs, gdzie programiści mogą przesyłać swoje zgłoszenia. Wyniki zostają ogłoszone na konferencji finałowej organizowanej w różnych miastach Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

inspiracje - awwwards

 

Codepen

To miejsce, gdzie szukam inspiracji związanych bezpośrednio z pisaniem kodu. Znajdziemy tam wiele ciekawych rozwiązań. Poza zobaczeniem efektu, mamy również możliwość podejrzenia kodu odpowiedzialnego za efekt wizualny. Daje to wiele możliwości i prostotę implementacji danego rozwiązania. Każdy użytkownik może publikować tam swoje prace.

inspiracje - codepen

 

Wtyczka Muzli

Ostatnim narzędziem którym chciałbym się z Tobą podzielić jest wtyczka Muzli do przeglądarek Chrome i Safari. Skupia w sobie między innymi wiele serwisów designerskich i wyświetla najpopularniejsze lub najnowsze inspiracje. Dodatkowo, mamy możliwość konfiguracji wyświetlanych treści, wybierając kanały z 4 kategorii: design, tech, news i other. Dzięki czemu mamy pod ręką narzędzie nie tylko do popularnych projektów designerskich, ale także popularnych wydarzeń ze świata.

inspiracje - muzli

 

Podsumowanie

Inspiracja przy tworzonym projekcie jest bardzo ważna. To dzięki niej powstało i powstaje tak wiele wspaniałych rzeczy. W tym wpisie przedstawiłem 5 narzędzi z których sam korzystam, gdy poszukuje inspiracji do stworzenia interfejsu. Mam nadzieję, że wymienione przeze mnie narzędzia przysluza się Tobie, ułatwia Ci życie oraz zainspiruja do stworzenia czegoś niezwykłego.

Pozdrawiam,
sirmarbug

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *