moj-dzien-w-pracy-zdalnej

Mój dzień w pracy zdalnej

Podziel się ze znajomymi

Pandemia Koronawirusa zmusiła wiele osób do pracy zdalnej. Początkowo może być ciężko przestawić się z pracy w biurze na pracę w domu. Zwłaszcza w przypadku osób, dla których to pierwsza okazja do takiej pracy. Dlatego postanowiłem podzielić się tym jak wygląda mój dzień.

W taki sposób pracuję już ponad dwa lata. Z pierwszą firmą rozpocząłem współpracę zaraz po obronie inżynierskiej. Od samego początku moim biurem był dom, w którym z czasem przygotowałem własny kąt przeznaczony do pracy. Od dwóch tygodni pracuję w trybie siedząco-stojącym, dzięki czemu unikam ciągłego siedzenia.

Obecnie mój dzień zaczyna się około 6:00 – 6:30. Przez ostatnie dwa tygodnie nie korzystam z budzika i sam budziłem się o tej porze, dlatego zaczynałem pracę około 7:00. Pracę kończę około 15-16 w zależności od tego jak wiele pozostało mi do zrobienia. Zawsze staram się skończyć aktualnie wykonywane zadanie, tak bym mógł zacząć następny dzień od nowego. Nie lubię kończyć dnia z niedokończonym zadaniem, ponieważ następnego dnia muszę zastanawiać się co robiłem dnia poprzedniego, dlatego staram się zawsze unikać takich sytuacji. Po pracy często robię godzinną lub dwugodzinną przerwę, a następnie zajmuję się prywatnymi projektami. Już od jakiegoś czasu staram się kończyć pracę nad swoimi projektami maksymalnie o 20, tak abym mógł zejść z wysokich obrotów przed snem i mieć czas na odpoczynek po całym dniu.

moj-dzien-w-pracy-zdalnej-biuro

Moje zasady

Przez ponad dwa lata pracy zdalnej, wypracowałem kilka zasad, które towarzyszą mi każdego dnia. Chciałbym się nimi z Wami podzielić. Być może pomogą również Wam pracować wydajniej i odnaleźć się w nowej sytuacji.

 1. Czas spędzony na pracy w domu, traktuję tak samo jakbym pracował w biurze i byłbym nieobecny w domu. Oznacza to, że po rozpoczęciu pracy nie wykonuję żadnych obowiązków domowych, np. nie biorę się w czasie pracy za gotowanie czy naprawianie skrzypiących drzwi.
 2. Przypominam innym domownikom kiedy chcą coś ode mnie w czasie pracy, że teraz nie mogę tego wykonać, i że zajmę się tym po pracy. Może zaistnieć sytuacja, kiedy na początku domownicy nie będą rozumieli tego, że jesteście obecnie w pracy i będą przychodzić do Was z różnymi problemami. Wtedy musicie do skutku tłumaczyć, że w chwili obecnej jesteście w pracy i jesteście zajęci czymś zupełnie innym.
 3. W każdą niedzielę planuję mój tydzień. To bardzo istotne, kiedy pracodawca daje możliwość pracy o różnych porach dnia. Wtedy to od Was zależy, o której godzinie rozpoczniecie i skończycie pracę. Jak już wspomniałem, w niedzielę planuję cały nadchodzący tydzień, zarówno pracę, jak również to co chciałbym wykonać po pracy.
 4. Nie jest możliwe, aby wysiedzieć 8 godzin bez wstania i zrobienia kilku kroków. U mnie wygląda to tak, że w chwili, kiedy potrzebuję coś przemyśleć, wstaję i zaczynam chodzić po pokoju. Nie oznacza to jednak, że przez godzinę chodzę w kółko. Najczęściej jest to chwila po czym siadam i pracuję dalej. Zdarza się również, że mój Apple Watch przypomina mi o tym by wstać i zrobić kilka kroków. Dzieję się tak, kiedy w przeciągu 50 minut danej godziny nie byłem w ruchu przez minimum 1 minutę.
 5. Na początku dnia dbam o to, aby mieć na biurku szklankę z wodą, a w pokoju minimum półlitrową butelkę wody. Ważne jest, aby nawadniać organizm, dzięki temu mózg lepiej pracuje, a my nie będziemy musieli rozpraszać się wychodząc z pokoju tylko po to aby napełnić szklankę.
 6. Nie ma również możliwości, aby przez 8h cały czas pracować z taką samą intensywnością. Dlatego ważne jest, aby co jakiś czas zrobić sobie chwilę przerwy, by mózg mógł złapać oddech i później przystąpić do dalszej pracy.
 7. Od 2 tygodni pracuję w trybie siedząco-stojącym. Dzięki temu unikam ciągłego siedzenia przed komputerem. Początkowo praca na stojąco przychodziła z trudnem, ponieważ po chwili czułem ból nóg, jednak po kilku dniach przyzwyczaiłem się i w chwili obecnej jest to dla mnie bardzo komfortowe. Ważne jest aby unikać zbyt długiego stania, ponieważ to również negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Mi z rozwiązaniem przychodzą ustawione powiadomienia o zmianie pozycji pracy, które pojawiają się co dwie godziny.

moj-dzien-w-pracy-zdalnej-zasady

Narzędzia pomocne w pracy zdalnej

Komunikacja

Podczas pracy zdalnej bardzo ważna jest komunikacja w zespole. Będąc w domu nie mamy możliwości podejść do koleżanki/kolegi, aby zapytać i rozwiązać problem. Sam korzystam z kilku narzędzi do komunikacji.

Google Hangouts

Google Hangouts to jedno z rozwiązań jakie możemy wykorzystać do komunikacji w zespole. Poza rozmową głosową umożliwia również rozmowy wideo, a także udostępnianie ekranu, które czasem przydaję się podczas rozmowy. Pozwala także na przeprowadzanie konferencji, w której jednocześnie może uczestniczyć:

 • konferencja głosowa – 150 osób,
 • konferencja wideo – 10 osób dla osób indywidualnych oraz G Suit Basic
 • konferencja wideo – 25 osób dla G Suite Business, G Suite dla Szkół i Uczelni

Wadą tego rozwiązania jest wydajność aplikacji, która potrafi bardzo obciążyć urządzenie podczas wideo konferencji dwóch osób.

Zoom.us 

To kolejna aplikacja, która umożliwia przeprowadzanie konferencji głosowych i wideo. Aplikacja posiada aż 4 plany do wyboru. Podstawowy oferuję możliwość przeprowadzania nieograniczonych rozmów dwuosobowych, a także konferencji w których może uczestniczyć jednocześnie do 100 osób. Konferencje również mogą się odbywać nieograniczoną ilość razy. Jedynym ograniczeniem jakie posiada podstawowy plan jest długość wideorozmowy, która może maksymalnie trwać do 40 minut.

Slack

To aplikacja, która często wykorzystywana jest w firmach IT. W pracy zdalnej jej znaczenie jest jeszcze większe, a możliwości jakie daje pozwalają na szybki kontakt i rozwiązywanie problemów programistycznych, np. poprzez podsyłanie odpowiednio sformatowanego kodu do drugiej osoby.

moj-dzien-w-pracy-zdalnej-konferencje

Pomiar czasu

Mierzenie czasu pracy jest bardzo ważne, kiedy chcemy w ciągu dnia zrobić sobie przerwę i później dalej kontynuować prace lub gdy pracujemy na umowie zlecenie. Oczywiście, jeżeli nasz pracodawca pozwala na przerwanie pracy i późniejsze jej kontynuowanie. Zarówno zawodowo jak również prywatnie do mierzenia czasu korzystam z aplikacji Toggl

Toggl

To prosta aplikacja, która pozwala mierzyć czas pracy. Mamy możliwość tworzenia projektów, a każdej zarejestrowanej jednostce czasowej możemy przypisać opis. Dodatkowo mamy możliwość tworzenia przestrzeni roboczych, dzięki temu możemy rozdzielić prywatne projekty od projektów zawodowych. Aplikacja posiada także możliwość tworzenia raportów, jednak są one dostępne po wykupieniu subskrypcji.

moj-dzien-w-pracy-zdalnej-czas

Grafikowanie pracy

Jak już wspominałem w poprzednim rozdziale, w każdą niedziele planuje najbliższy tydzień, tak by wiedzieć, od której godziny do której jestem w pracy, czym zajmuję się po pracy itp. Wszystkie te operacje wykonuję za pomocą Kalendarza od Apple, ale w sytuacji, kiedy korzysta się z wielu systemów lepszym rozwiązaniem będzie Google Calendar.

Google Calendar

To kalendarz od Google, który umożliwia nam tworzenie osobnych kalendarzy, dzięki temu możemy rozdzielić pracę od prywatnych wydarzeń. Zawodowo obecnie korzystam z jednego kalendarza, który zawsze uzupełniam. W miarę możliwości staram się pracować o tych samych godzinach, choć bywają dni, kiedy godziny pracy zmieniają się przez jakieś zdarzenie. Prywatnie mam utworzonych kilka kalendarzy, które ułatwiają mi pracę nad blogiem i innymi projektami.

moj-dzien-w-pracy-zdalnej-kalendarz

Podsumowanie

Praca zdalna dla osób, które do tej pory nie pracowały w ten sposób może być na początku trudna. Po wypracowaniu swoich zasad, może stać się dobrą alternatywą dla pracy biurowej. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy przekona się do takiego sposobu wykonywania swojej pracy. Przedstawione przeze mnie zasady oraz aplikacje powinny w jakimś stopniu ułatwić pracę w domu i pozwolić przetrwać ten czas.

Jeżeli podoba Ci się to co robię na blogu, wesprzyj mnie obserwując moje profile społecznościowe Fanpage, Twitter oraz Instagram. Dzięki temu nie ominie Cie żaden wpis.

One thought on “Mój dzień w pracy zdalnej

 1. U mnie firma zarządziła pracę z domu dla prawie wszystkich pracowników – do biura jadą tylko te osoby które muszą. Dla mnie przejście z pracy biurowej na pracę domową odbyło się dość gładko.

  Obawiam się natomiast, że gdy będzie trzeba wrócić do biura nie będę w stanie się przestawić. Praca z domu bardzo mi się podoba 🙂

  Co do zasad bardzo dobre, niestety moja żona również pracuje zdalnie więc obiad ktoś musi przygotować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *