6-porad-dla-osób-poszukujących-pracy

6 porad dla osób poszukujących pracy

Podziel się ze znajomymi

Ostatnie tygodnie były dla mnie bardzo aktywne, ponieważ szukałem pracy na stanowisku Front end Developera. Poszukiwania zakończyły się powodzeniem. Jednakże okres ten natchnął mnie do napisania wpisu, w którym podzielę się poradami dla osób, które poszukują pierwszej lub kolejnej pracy. 

1. CV

Myślę, że CV to podstawowy dokument, który jest niezbędny podczas szukania pracy, dlatego pierwsze porady będą dotyczyły życiorysu. W internecie można wiele wyczytać o tym jak powinno wyglądać „idealne” CV. Co powinno zawierać oraz czego nie powinno w nim być. Wiele razy podchodziłem do utworzenia własnego życiorysu i nie twierdzę, że obecna wersja jest ”idealna”. Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak „idealne” CV. Wynika to z tego, że każda osoba, która patrzy na nasz dokument może mieć inne upodobania, np. dla jednej osoby ważne będzie by zawierało zdjęcie kandydata, dla innej kluczowym czynnikiem będzie estetyka wykonania. 

W moim przypadku zaskakujące może być to że, każda kolejna wersja CV zawierała mniej treści, przez co skupiała się na tym co najważniejsze. Zaczynałem od dwóch stron A4, a obecnie moje CV mieści się na jednej stronie.

Warto pamiętać, by nie wpisywać w CV wszystkiego z czym mieliśmy kontakt, np. na studiach, praktykach itp. Wpisujemy to w czym naprawdę czujemy się dobrze. Wyobraźmy sobie sytuację, w której składamy CV na stanowisko Front end Developera, ale stwierdzamy, że na studiach mieliśmy kilka zajęć z Javy, dlatego wpisujemy ją. Co prawda od zaliczenia egzaminu nie mieliśmy z nią żadnego kontaktu, jednak mimo to uparcie twierdzimy, że umiemy ją, bo zdaliśmy egzamin. Idziemy na rozmowę do firmy, która w swoich projektach wykorzystuje rozwiązania związane z Javą. Osoba rekrutująca widząc w CV tą technologię może o nią zapytać. Czy nadal uważamy, wpisywanie Javy za dobry pomysł? Czy odpowiedzielibyśmy z marszu na pytania: W jaki sposób można odczytać dane z pliku? W jaki sposób korzystamy z lambdy?

Jak mogliśmy się przekonać, ważne jest to by CV było uzupełnione zgodnie z prawdą, ponieważ na rozmowie szybko można zweryfikować wiarygodność kandydata. Podobnie sprawa tyczy się sekcji hobby. Często pojawiają się tam: filmy, seriale, sport. Oczywiście istotne jest to by taka sekcja była, ponieważ pokazuje, że poza programowaniem mamy też inne zajęcia i można z nami porozmawiać o czymś więcej niż tylko o pracy, np. podczas chwili przerwy. Rekruterzy mogą również zapytać o to na jakim filmie ostatnio byłeś w kinie albo jaki serial ostatnio oglądałeś. Dlatego ważne jest by uzupełniać CV zgodnie z rzeczywistością. Podczas poszukiwania pracy, spotkałem się również z takimi pytaniami, co nie było dla mnie zaskoczeniem, ponieważ w moim CV nie ma niczego, co nie jest zgodne z rzeczywistością.

Wraz z wejściem w życie ustawy RODO zmieniła się klauzula związana z przetwarzaniem danych osobowych, która musi zostać zawarta w CV. Warto o tym pamiętać, ponieważ bez tego firma nie będzie mogła wykorzystać naszych danych do kontakut w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji. Poniżej podaje dłuższą i krótszą treść klauzuli.

Dłuższa

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

Krótsza

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)).

Obie klauzule pochodzą z https://poradnikpracownika.pl/-co-zmienila-nowa-klauzula-w-cv-po-wejsciu-rodo

Zdarza się, że w ogłoszeniu zostaje podana klauzula jaka ma zostać dodana do CV.

6-porad-dla-osób-poszukujących-pracy-cv

2. Github

GitHub.com to wizytówka programisty, którą kandydat może pochwalić się i zaprezentować proces swojej nauki oraz aktualny poziom programistycznych umiejętności. Dlatego warto o nią zadbać by prezentowała się dobrze. Pokazywanie własnych projektów to bardzo dobra praktyka, która pozwala osobom rekrutującym poznać sposób naszej pracy zarówno z kodem jak również z GIT’em. Warto również uzupełnić dane w profilu, aby pokazywał nas jako profesjionalistów. Spotykaną praktyką jest podanie linku do GitHuba w swoim CV.

Poza utworzeniem i wrzucieniem kodu do repozytorium, warto zadbać o to by projekt zawierał skonfigurowany plik .gitignore, który to umożliwa wybranie plików oraz katalogów, które nie będą śledzone przez GITa, przez co nie będą trafiały do repozytorium.

Kolejną dobrą praktyką jest uzupełenie pliku readme.md. To miejsce w którym powinniśmy opisać projekt: sposób instalacji, konfiguracji oraz uruchomienia, a także funkcje jakie posiada stworzona przez nas aplikacja.

Ostatnią z moich rad związanych bezpośrednio z projektami jest udostępnianie gotowej aplikacji, tak aby każdy mógł zobaczyć na własne oczy to co udało Ci się zrobić. Dla przykładu jeżeli projekt to aplikacja internetowa oparta na Angularze, to dobrą praktyką byłoby wystawienie publicznie wersji produkcyjnej, np. za pomocą netlify.com

6-porad-dla-osób-poszukujących-pracy-git

3. Portfolio

Portfolio to dla mnie przedłużenie mojego CV. Miejsce w którym zajdują się informacje, które nie zmieściły się na jednej stronie mojego życiorysu. To także zbiór projektów, którymi chce się pochwalić innym. Poza tym to również możliwość wykazania się kreatywnością, bo tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądało Twoje portfolio. Często stosowaną praktyką jest wykorzystanie https://pages.github.com do umieszczenia swojej strony. W efekcie portfolio znajduję się pod adresem https://github_username.github.io.

Moje portfolio można znaleźć pod adresem: https://bugajski.dev

6-porad-dla-osób-poszukujących-pracy-portfolio

4. LinkedIn

LinkedIn.com to miejsce, które ciągle jest dla mnie zagadką. Nie mniej, warto mieć tam konto i systematycznie zwiększać swoją sieć kontaktów. Wcześniej jednak należy uzupełnić profil zgodnie z tym co znajduję się w CV. Dobrą praktyką jest również podanie linku do profilu w swoim życiorysie.

Portal ten to idealne miejsce do poszukiwania pracy. Z tego co mogłem zaobserwować, codziennnie pojawia się tam bardzo dużo ofert pracy, zarówno w samym portalu, jak również w postaci postów pisanych przez osoby z naszej sieci kontaktów.

To też dobre miejsce do dzielenia się swoimi osiągnięciami zawodowymi, takimi jak: zmiana pracy, zdjęcie z konferencji na której byłeś, uruchomienie stworzonej przez Ciebie aplikacji itp.

6-porad-dla-osób-poszukujących-pracy-linkedin

5. Miejsca do szukania ofert

Być może właśnie zaczynasz poszukiwanie pracy i nie bardzo wiesz, gdzie możesz jej szukać. Dlatego przedstawiam Ci kilka miejsc w które sam zaglądałem podczas poszukiwania pracy. W tym zestawieniu znajdziesz również grupy na FB w których można znaleźć bardzo dużo interesujących ofert.

Portale z ogłoszeniami

https://linkedin.com

https://justjoin.it

https://nofluffjobs.com

https://www.pracuj.pl

https://bulldogjob.pl/companies/jobs/s/role,frontend

https://pl.jooble.org

https://jobs-it.pl

 

Facebook

Ogólne

Pierwsza praca w IT

Praca w IT dla Stażystów i Juniorów (IT Jobs for Intern/Junior)

Programiści Polska – projekty | startupy | oferty pracy

Programista 5K

Programista 10K

Praca IT Kraków – Kodujże w Krakowie

Front end Developer

Front-end: pierwsza praca w HTML5, CSS3 i JavaScript

Praca Frontend (Javascript, Angular, Node.js, React)

Vue.js Jobs Poland

Praca zdalna

PRACA ZDALNA IT

Remote Jobs IT – zdalny programista – zlecenia i oferty pracy

Remotely PL

Myślę, że wyszła całkiem niezła lista miejsc, gdzie można szukać oferty pracy dla siebie. W okresie poszukiwania warto przeglądać wszystkie z tych miejsc, ponieważ dziennie pojawia się bardzo dużo ogłoszeń, a to zwiększa szanse na znalezienie firmy, która nas zatrudni.

6-porad-dla-osób-poszukujących-pracy-ogłoszenia

6. Arkusz do zapisywania informacji o procesach rekrutacyjnych

Dobrą praktyką, którą sam stosowałem jest kontrolowanie wysyłanych CV poprzez zapisywanie ogłoszeń na które odpowiedzieliśmy. Dzięki temu mamy podgląd na naszą aktualną sytuację.

Stworzony przeze mnie arkusz udostępniam w trzech formatach MS Excel, Numbser oraz Google Sheets. Tabela zawiera informacje takie jak nazwa firmy, link do ogłoszenia, lokazlizacja firmy,  „wydełki” wynagrodzeniowe, data wysłania CV, zadanie rekrutacyjne, aktualny status i uwagi. 

Myślę, że większość pól jest jasna i nie musze ich tłumaczyć. Zadanie rekrutacyjne to checkbox, który informuje czy wykonaliśmy dla danej firmy zadanie rekrutacyjne, jest to istotna informacja, bo przy dużej liczbie wysłanych CV można się pogubić.

Aktualny status to lista, która zawiera 5 opcję:

  • wysłano CV – to ogłoszenie na które wysłałeś CV,
  • w trakcje rekturacji – to ogłoszenie, które jest w trakcie rekrutacji, np. czekamy na rozmowę telefoniczną, wykonujemy zadanie rekrutacyjne lub czekamy na rozmowe techniczną,
  • zainteresowani współpracą – chwilowo nasza kandydatura została odrzucona, ale pracodawca jest zainteresowany współpracą z nami po podszkoleniu sie w danej technologii,
  • przyjęto – to ogłoszenia, na które dostaliśmy pozytywną odpowiedź i firma chce nas zatrudnić,
  • odrzucono – to ogłoszenie, na które dostaliśmy negatywną odpowiedź.

Poszukiwanie pracy – Numbers

Poszukiwanie pracy – Google Sheets

Poszukiwanie pracy – MS Excel

 

6-porad-dla-osób-poszukujących-pracy-sheets

Podsumowanie

Tworząc ten wpis, chcę zaznaczyć, że nie uważam się za eksperta w poszukiwaniu pracy, a jedynie spisałem swoje obserwacje. Myślę, że zastosowanie się do porad przekazanych w tym wpisie, zwiększy szanse na jej znalezienie. A utworzony przeze mnie arkusz, pozwoli zapanować nad całą sytuacją związaną z poszukiwaniem pracy.

Jeżeli aktualnie poszukujesz pracy to życzę Ci powodzena i szybkiego znalezienia miejsca w którym będziesz czuł się dobrze, a praca będzie sprawiać Ci przyjemność.

Jeżeli podoba Ci się to co robię na blogu, wesprzyj mnie obserwując moje profile społecznościowe Fanpage, Twitter oraz Instagram. Dzięki temu nie ominie Cie żaden wpis.

One thought on “6 porad dla osób poszukujących pracy

  1. Arkusz z listą ogłoszeń, na które wysłało się CV, jest jak dla mnie super pomysłem. 🙂 Sama to praktykuję – i obecnie, i gdy poprzednim razem szukałam nowego zajęcia (ponad 2 lata temu).
    Jeszcze odnośnie CV – warto przy każdej kolejnej aktualizacji dokumentu sprawdzić, czy aby na pewno podaliśmy dobre dane kontaktowe. Literówki w adresie mailowym albo stary numer telefonu mogą nam nie pomóc w znalezieniu pracy. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *