podsumowanie roku

Podsumowanie roku 2017

Podziel się ze znajomymi

W chwili pisania tego wpisu do końca roku pozostało jeszcze kilka dni. Jednak jest to czas, kiedy można się na chwilę zatrzymać i obejrzeć za siebie, przeglądając co wydarzyło się w mijającym roku. Ten rok był bardzo aktywny o czym postaram się opowiedzieć w dalszej części wpisu.

 

Blog

25 lutego założyłem bloga, na którym właśnie jesteś. Miałem ten pomysł w głowie już od dłuższego czasu, jednak brakowało motywacji, aby to zrobić. Nadarzyła się okazja, aby sprawdzić się w nowej roli, po obejrzeniu jednego z filmów na youtube Mateusza Kupilasa, w którym zachęcał do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Macieja AniserowiczaDaj Się Poznać 2017.

I tak zaczęła się moja przygoda z blogowaniem, która trwa do dnia dzisiejszego. Bardzo to polubiłem. To przyjemne uczucie, kiedy mogę dzielić się nowo poznanymi rzeczami z innymi. Dodatkowo zdarza się, że dostaje komentarze, w których są przedstawiane lepsze rozwiązania, sugestie związane z poprawkami w artykule itp.

 

Trochę statystyk

staty bloga

Przez 10 miesięcy istnienia bloga, został on odwiedzony przez ok. 10 tysięcy osób, które wygenerowały blisko 25 tysięcy wyświetleń. Łącznie czytelnicy spędzili na czytaniu moich wpisów ok. 387,5 godzin, co daje ponad 16 dni. Zatem śmiało można określić, że na blogu trochę się działo.

FanPage

Gdy założyłem bloga, sceptycznie podchodziłem do posiadania FanPage na facebooku. Dopiero kilka tygodni po rozpoczęciu konkursu Daj Się Poznać 2017 przyjaciel zachęcił mnie do założenia go i tak się stało. Mój FanPage Bugajsky ma obecnie 213 lajków. Jeśli interesują Cie moje kolejne wpisy oraz pomysły jakie chce zrealizować w nadchodzącym roku to daj lajka, aby nic nie umknęło Twojej uwadze.

 

Daj Się Poznać 2017

Konkurs DSP17 pozwolił mi poznać wiele osób ze świata IT. Dodatkowo zacząłem prowadzić bloga i dzielić się swoją pasją z innymi. Dzień gali finałowej był jednym z ważniejszych dni w mijającym roku. A oto jedna z pamiątek tego dnia.

dsp

Żeby wpis ten nie był za długi, podsumowanie konkursu możecie przeczytać w jednym z wcześniejszych wpisów Podsumowanie konkursu Daj Się Poznać 2017.

 

Udział w DevTalk

Po ogłoszeniu wyników konkursu Daj Się Poznać 2017, Maciej Aniserowicz wspomniał o udziale laureatów w jednym z najbliższych odcinków prowadzonego przez niego podcastu. Na poczatku lipca dostałem maila w tej sprawie, kilka dni później nagrywał z nami rozmowy do wspomnianego przeze mnie odcinka. Odcinek podcastu można odsłuchać pod linkiem DevTalk#59 – Z Laureatami Daj Się Poznać 2017.

 

MójMac

Za sprawą pisanego przeze mnie bloga jak i wpisu, który został na nim umieszczony – Powiadomienia – mobilne centrum dowodzenia, zostałem zauważony przez Przemka Marczyńskiego z mojmac.pl. Który po przeczytaniu mojego wpisu o zarządzaniu powiadomieniami oraz usłyszeniu o planowanym cyklu wpisów związanych z aplikacją Workflow, zaproponował mi współpracę.

mojmac

W taki właśnie sposób dołączyłem do redakcji MojMac i spełniłem jedno ze swoich marzeń – pisać o świecie Apple, z którym mam styczność każdego dnia.

W dalszym ciągu prowadzę cykl wpisów poświęcony tworzeniu skryptów w aplikacji Workflow. Publikacja pierwszego artykułu miała miejsce 6 czerwca – Workflow – Automatyzacja aplikacji iOS – recenzja. A wszystkie artykuły możemy zobaczyć pod linkiem Jak tworzyć skrypty Workflow.

 

Praca

W tym roku byłem na pierwszych rozmowach o pracę. Dokładniej były dwie takie rozmowy. Zarówno po pierwszej jak i po drugiej miałem pozytywne odczucia. Dopiero po drugiej rozmowie udało się zostać pracownikiem jednej z kieleckich firm na okres trzech miesięcy. Niestety, chęć ukończenia studiów uniemożliwiła mi dalszą pracę w zawodzie (studia dzienne i praca na pełen etat nie jest za bardzo wykonalna). Więcej na temat mojej trzymiesięcznej pracy możesz znaleźć w jednym z moich wpisów – Pierwsza praca programisty.

 

Studia

W tym roku zacząłem 4 rok studiów na Politechnice Świętokrzyskiej, a to oznacza, że niedługo czeka mnie obrona pracy inżynierskiej. Po wybraniu promotora oraz tematu, od razu przystąpiłem do pisania projektu. Planem było, aby zamknąć projekt jeszcze w tym roku i tak też się stało 16 grudnia. Teraz pozostało jeszcze opisać powstały projekt w formie pracy dyplomowej.

Nauka

Maciej Aniserowicz zapowiadając mnie w 59 odcinku DevTalk, powiedział […] Uczy się i uczy innych…. Teraz chciałbym poruszyć temat nauki, a dokładniej tego co nauczyłem się przez ostatnie 12 miesięcy.

Biorąc udział w konkursie, miałem możliwość wyboru tematu i technologii projektu jaki realizowałem przez blisko pół roku. Gra UWar napisana jest w Javie z wykorzystaniem biblioteki libGDX. Projekt ten na pewno poduczył mnie języka Java oraz wspomnianej wcześniej biblioteki graficznej.

Kiedy udałem się do pracy, zostało postawione przede mną wyzwanie pisania w JavaScript, języku z którym nie miałem jeszcze styczności. Jednak bardzo szybko przekonał mnie do siebie. Na początku denerwowały mnie czerwone wpisy w konsoli, ale z czasem sprawnie zacząłem sobie z nimi radzić tak, że dziś pisanie w JS sprawia mi przyjemność.

Dodatkowo projekt realizowany w pracy był napisany z wykorzystaniem frameworka AngularJS, do którego również się przekonałem. Właśnie w tym frameworku powstała moja praca inżynierska.

W tym projekcie potrzebowałem napisać serwer. Wybierając technologię w której miałby być napisany, rozważałem Jave SE oraz Node.js. Kiedy zacząłem pisać w JS, bardzo chciałem wypróbować Node.js, jednak wcześniej nie było potrzeby. Dopiero kiedy musiałem zacząć pisać serwer, aby dalej ruszyć z projektem inżynierskim, podjąłem decyzję, że, nauczę się technologii, która mnie ciekawiła. Dlatego właśnie serwer został napisany w Node.js z wykorzystaniem NoSQL-owej bazy danych MongoDB, z którą wcześniej, podobnie jak z Node.js, nie miałem styczności.

 

Książki

Nie tylko filmami i serialami człowiek żyje. Poza tymi przyjemnościami, zdarza mi się również coś przeczytać. Jednak w tej części wpisu umieszczę tylko pozycję z którymi zaprzyjaźniłem się w tym roku i pomogły mi nauczyć się tak wielu nowych technologii.

Pierwszą z nich jest AngularJS. Pierwsze kroki. autorstwa Dariusza Kalbarczyk i Arkadiusza Kalbarczyk. Dzięki tej książce poznałem i zrozumiałem sposób działania AngularJSa.

Kolejną książką jest AngularJS. Profesjonalne techniki., która została napisana przez Adama Freemana. Książka ta uzupełniała wiedzę zdobytą z pierwszej pozycji.

Do nauki Node.js oraz obsługi bazy danych MongoDB wykorzystałem książkę Jeffa Dickeya pt. Nowoczesne aplikacje internetowe. Mongo, Express, AngularJS, Node.js.

 

Grupa XOR

xor

Jestem członkiem Koła Naukowego XOR Politechniki Świętokrzyskiej. Obecnie pracujemy nad nowym systemem dydaktycznym. Jest to duże przedsięwzięcie, a korzyści płynące z tego projektu są dla wszystkich, czytaj dla prowadzących, studentów jak i osób składających się na zespół programistów. Pisząc tak duży projekt można się bardzo wiele nauczyć i poprawić umiejętność pracy w zespole. Fakt tworzenia czegoś dla innych, jeszcze bardziej motywuje do częstszego siadania nad tym projektem.

Poza tym warto wspomnieć, że na stronie koła można znaleźć wpisy jego członków, sam również tam zamieszcza swoje przemyślenia ze świata IT – grupaxor.pl.

 

Inne aspekty

W tym roku jak już wyżej opisałem, zostałem blogerem i redaktorem. Łącznie napisałem 58 wpisów. To sprawiło, że zdecydowanie prościej posługuje się językiem polskim, dostrzegam zmiany w sposobie pisania. Początkowo moje wpisy sprawdzał przyjaciel pod względem merytorycznym jak i również gramatycznym. Po kilku tygodniach zaprzestaliśmy tej praktyki. Dziękuję mu za pomoc na starcie. Obecnie moje wpisy sprawdza sympatyczna Pani, której bardzo dziękuję za pomoc.

Podziękowania należą się również Ninie, za towarzyszenie w drodze na gale finałową konkursu Daj Się Poznać 2017.

 

Podsumowanie

Podsumowanie podsumowania, jak to dumnie brzmi 😉 Ten rok był bardzo aktywny, wiele się działo, sam się tego nie spodziewałem. Ale jak już człowiek zacznie coś robić, coś co jest jego pasją, to pochłania go to jeszcze bardziej.

Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, jednak mam też wiele innych obowiązków, których nie mogę zaniedbać.

Wiele rzeczy wydarzyło się w tym roku bez wcześniejszego planowania. Na kolejny rok, mam już kilka pomysłów, ale jak zawsze, wszystko potrzebuje odpowiedniego czasu i przemyślenia, żeby to nie był kolejny jakiś pomysł, a coś większego.

Dziękuję wszystkim tym, którzy sprawili, że rok 2017 był wyjątkowy i niech kolejny będzie jeszcze lepszy.

Pozdrawiam,
sirmarbug

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *