podsumowanie-roku-2019

Podsumowanie roku 2019

Podziel się ze znajomymi

Tym razem podsumowanie roku, które robie nieprzerwalnie od początku istnienia bloga, opublikowane zostaje zdecydowanie później. Ale dzięki temu miałem więcej czasu aby przemyśleć co dokładnie udało się zrobić, a czego nie. Mogłem także lepiej zaplanować przyszłe miesiące. W Podsumowanie roku 2018 zapowiadałem, że 2019 będzie rokiem domykania otwartych projektów. Zatem czas opowiedzieć o tym co zostało dokończone oraz co działo się u mnie w 2019 roku.

Rok 2019

Wiele rzeczy zaplanowanych w poprzednim podsumowaniu udało się zrealizować. Wtedy rok podzieliłem na dwie mniej więcej równe części i trafiłem idealnie. Moim wyznacznikiem dzielącym rok było zakończenie studiów i od tego zaczniemy podsumowanie roku.

Obrona magisterska

Tematem mojej pracy magisterskiej było Porównanie wybranych algorytmów rozwiązujących problem komiwojażera na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych. Projekt ten pisało mi się bardzo dobrze i został skończony w krótkim czasie. Szybkie zakończenie pisania projektu umożliwiło mi wcześniejsze rozpoczęcie pisania pracy. Intensywna praca pozwoliła mi na obronę w pierwszym terminie i tak oto 11 lipca 2019 roku zakończyłem studia z oceną 4,5. Kilka dni po obronie podzieliłem się moimi przemyśleniami o studiach na blogu Koniec studiów.

podsumowanie-roku-2019-koniec-studiów

Praca

Przez cały rok 2019 pracowałem zdalnie dla firmy Mateusz Grzegorzek Rivia. W tym czasie realizowaliśmy projekt Remindito.pl, który to pozwala na wysyłanie wiadomości SMS do klientów o umówionych wizytach, np. wiadomość SMS o umówionej wizycie w salonie kosmetycznym.  Zachęcam do zapoznania się z utworzoną aplikacją. Cały czas trwają prace nad nowymi funkcjonalnościami tworzonej przez nas aplikacji.

Nauka

Pod koniec 2018 roku rozpocząłem kurs Reacta, wykupiony na platformie udemy.com. Kurs ten dokończyłem, jednakże nie uważam by był on wysokiej jakości. Mimo to byłem w stanie napisać projekt na zaliczenie przedmiotu w czasie studiów.

Kolejnym kursem jaki zrealizowałem w 2019 roku był kurs WTF: Co ten frontend?. Stworzony przez Macieja Korsana kurs to bardzo duża dawka podstawowej wiedzy przydatnej dla każdego początkującego front end developera. Z realizacji tego kursu jestem bardzo zadowolony, ponieważ pozwolił mi usystematyzować wiedzę jaką do tej pory zdobywałem metodą prób i błędów.

Pod koniec 2019 roku rozpocząłem kurs Reacta, którego autorem jest Adam Romański, prowadzący kanał YouTube Hello Roman. Jak już pisałem w podsumowaniu grudnia, nie udało mi się jeszcze ukończyć tego kursu, jednak mimo to jestem zadowolony z treści jakie autor tam przekazuje. Widać zdecydowanie wyższą jakość zarówno merytoryczną, jak również wizualną względem pierwszego kursu o Reacie jaki realizowałem.

podsumowanie-roku-2019-pisanie

Projekty

Do końca pierwszej połowy 2019 roku, głównie zajmowałem się projektem magisterskim. Projekt ten powstał przy wykorzystaniu frameworka Angular oraz Ionic. Była to jedna aplikacja, która można było uruchomić zarówno na urządzeniach mobilnych jak również stacjonarnych. Projekt ten powstawał bardzo szybko, a jego pisanie sprawiało mi bardzo dużo przyjemności.

Jesienią minionego roku skupiłem się na utworzeniu mojego portfolio. Już od bardzo dawna chciałem posiadać taką stronę. Zależało mi na tym, aby była przedłużeniem mojego CV. Dzięki temu w CV znajdują się najważniejsze informacje, a na stronie dodatkowe. Moje portfolio można znaleźć pod adresem bugajski.dev.

podsumowanie-roku-2019-blogowanie

Blog

Wpisy

W minionym roku na blogu pojawiło się 25 wpisów, głównie związanych z programowaniem.

Na początku roku udało mi się skończyć cykl wpisów o AngularJS.

W drugiej połowie roku pojawiło się kilka nowych cykli.

Firebase
Narzędzia developera
Produktywność na co dzień
Podsumowanie miesiąca

Poza nowymi cyklami pojawiło się również kilka wpisów związanych z programowaniem.

W 2019 roku opublikowałem także kilka wpisów lifestylowych.

Statystyki

Rok 2019 pod względem statystyk był lepszy od poprzedniego. W minionym roku na bloga weszło blisko 5 tysięcy użytkowników, generując ponad 11,5 tysiąca odsłon. Średnio użytkownik spędził na blogu prawie półtorej minuty. Liczby te bardzo ciężą, ale także zachęcają do dalszej pracy i tworzenia nowych materiałów dla czytelników.

statystyki-bloga-2019

MMM

W poprzednim roku napisałem także kilka artykułów do Mój Mac Magazyn, które można przeczytać w ostatnich numerach.

  • MMM nr 6 – WWDC19 na chłodno…
  • MMM nr 7 – Aktywność na wakacjach
  • MMM nr 8 – Yazio (recenzja aplikacji)

Aktywność

Warto mieć na uwadze, że praca programisty to przede wszystkim siedzenie przed komputerem minimum 8 godzin dziennie. Jeżeli robi się coś dodatkowo poza pracą, np. prowadzi bloga, tworzy podcast itp. to czas spędzony w pozycji siedzącej w ciągu dnia jest jeszcze dłuższy. Dlatego warto znaleźć czas na aktywność fizyczną, by uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z siedzącego trybu życia.

Od kilku lat okres od wiosny do jesienie, staram się wykorzystywać uprawiając różnego rodzaju aktywności. Według aplikacji Zdrowie oraz Aktywność dostępnych w systemie iOS 13 w 2019 roku zrobiłem 68 różnych treningów. Po długiej przerwie powróciłem do jeżdżenia rowerem, a także gdy pogoda pozwalała biegałem. Według zgromadzonych danych średnio robiłem 4121 kroków dziennie, przebywając dystans równy 3 km.

podsumowanie-roku-2019-jezda-rowerem

Rok 2020

Nauka

Język angielski

Na początku tego roku chciałbym skupić się na nauce języka angielskiego. W chwili obecnej potrafię czytać ze zrozumieniem dokumentację techniczną. Problem pojawia się podczas komunikacji zarówno głosowej jak również tekstowej. Dlatego chce popracować nad tym, aby móc swobodnie komunikować się w języku angielskim.

React

W podsumowaniu grudnia wspominałem o tym, że rozpocząłem nowy kurs, którego tematem jest React. Chciałbym dokończyć ten kurs i ruszyć z kolejnymi, aby powiększyć moją wiedzę z zakresu tej technologii. Adam Romański przygotował 3 bardzo wysokiej jakości kursu i chciałbym je wszystkie zrealizować w 2020 roku.

Linki do kursów

NodeJS

Już jakiś czas temu zakupiłem kurs poświęcony tej technologii. Jednak jak do tej pory nie było jeszcze wystarczająco dużo czasu, abym mógł go rozpocząć. Chciałbym go zrealizować maksymalnie do jesieni.

Link do kursu

podsumowanie-roku-2019-nauka

Projekty

DailyBook

To obecnie dla mnie najważniejszy projekt. Więcej na temat tego projektu można przeczytać w ostatnim wpisie z cyklu DevRaport. Chciałbym, aby pierwsza wersja została wydana do końca lutego 2020 roku.

Aplikacja finansowa

Po dopracowaniu projektu DailyBook, chciałbym utworzyć aplikację do zarządzania budżetem domowym. Projekt ten będzie bazował na przygotowanym przeze mnie arkuszu kalkulacyjnym, o którym można przeczytać więcej we wpisie Pieniądze pod kontrolą.

Mniejsze projekty

W głowie mam wiele pomysłów na różnego rodzaju aplikacje. Jednym z takich pomysłów jest aplikacja do czytania obcojęzycznych artykułów z możliwością tłumaczenia pojedynczych słów oraz całych akapitów. Mam już pomysł na realizację tego projektu, jednak potrzebuję na to trochę czasu.

Twórczość

Nadal chce tworzyć na moim blogu materiały przeznaczone nie tylko dla programistów, ale także dla osób, które na co dzień zajmują się czymś zupełnie innym. Na pewno przez pierwsze miesiące tego roku będzie się pojawiało mniej wpisów. Chciałbym, aby w ciągu miesiąca były minimum dwie publikację i tego będę starał się trzymać.

Na blogu będę kontynuował powstałe w minionym roku cykle. Pozostało nam jeszcze wiele do omówienia z platformy Firebase, produktywności oraz narzędzi dewelopera. Chciałbym także, aby na blogu pojawił się nowy cykl, w którym będę przedstawiał różne zagadnienia związane z JavaScriptem.

W dalszym ciągu będę pisał dla redakcji Mój Mac Magazyn, tworząc treści dla magazynu, który od tego roku będzie pojawiał się co dwa miesiące.

Aktywność

W okresie zimowym chciałbym utrzymać regularność ćwiczeń. Bym mógł swobodnie rozpocząć sezon biegowo-rowerowy, kiedy zrobi się trochę cieplej za oknem. W tym roku chciałbym przebiec łącznie ponad 100 km oraz przejechać na rowerze ponad 150 km, a także mieć średnią liczbę kroków powyżej 5 tysięcy.

podsumowanie-roku-2019-bieganie

Słowem zakończenia

Rok 2019 był czasem, który przeznaczyłem na ukończenie wielu projektów. Był to też rok w którym zakończyłem etap edukacji oraz zacząłem regularnie publikować treści na blogu. Był to bardzo dobry czas, choć mam nadzieje, że rok 2020 będzie jeszcze lepszy niż poprzedni.

Jak już wspominałem wcześniej, na blogu będzie teraz mniej publikacji niż pod koniec 2019 roku. Wynika to z faktu, że jestem obecnie w trakcie poszukiwania nowej pracy, dlatego przeznaczam mniej czasu na tworzenie treści. Mam nadzieje, że wszystko szybko wróci do normy i wpisy będą ponownie pojawiały się w każdą środę.

Jeżeli podoba Ci się to co robię na blogu, wesprzyj mnie obserwując moje profile społecznościowe Fanpage, Twitter oraz Instagram. Dzięki temu nie ominie Cie żaden wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *